Kızılcık Kurusu Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?
15 Mayıs 2024

Kızılcık Kurusu Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Kızılcık kurusu, Kızılcık Türkiye'de Karadeniz başta olmak üzere Anadolu'nun hemen hemen her yerinde yetişir. Bol sulu ortamları seven meyveleri mayhoş ve kırmızı renkte olan bir ağaçtır. Kızılcık meyvesi sonbaharın eylül ekim aylarında olgunlaşmış olanları toplanarak kışın marmelat ve kompostolarda kullanılmak üzere kurutulur. Kızılcık kurusu saklama koşulları kolay olduğundan Anadolu'da bu yöntem sıkça kullanılmaktadır. İçerisinde bulunan bol miktarda antioksidanlar kızılcık kurusunda da kendini ihtiva edebilmektedir.

Kızılcık kurusu nasıl yapılır, Zamanında toplanan olgunlaşmış meyveler toplanır, ayıklanır, yıkandıktan sonra süzülür ve temiz bezlere serilerek güneş altında kuruyuncaya kadar bekletilir. Kuruyan kızılcık kurusu ortam şartlarına göre bez torbalarda serin rutubet almayan yerlerde veya buzdolabında muhafaza edilebilir. Kızılcık kurusu kızılcık meyvesi olduğundan kızılcık faydalarından bahsedilebilir, örneğin;
  • Uykusuzluk, Kızılcık meyvesi melatonin bakımından oldukça zengindir. Vücudumuzun uykuya geçişte veya uyku esnasında salgılanan bu hormon vücudumuzun uyku esnasında bakım ve onarımında yapmaktadır. Günümüzdeki birçok melatonin ilacı kızılcıktan yapılmaktadır. Siz ilaçları kullanmak yerine doğal olarak kuruttuğumuz kızılcık kurusundan faydalanabilirsiniz. Bunun için kızılcık kurusundan yapacağınız şerbet iyi gelebilir.
  • Ateş, Kızılcık meyvesinin ateş düşürücü özelliği vardır.
  • Şeker hastalığı, Kızılcık kanın pıhtılaşmasını düzenleyerek şeker hastaları için faydalı bir besindir. Yalnız dikkat edilmesi gereken fazla tüketilmesi iyi değildir.
  • Ağız sağlığı, Kızılcık ağızda oluşan aft gibi rahatsızlıklara iyi gelir ve bakteri oluşumunu azaltır. Kızılcık kurusundan yapacağınız bir bardak kızılcık şurubu ağız hijyenine iyi gelecektir.
Kızılcık kurusu, kızılcık ve kızılcıktan yapılan diğer ürünlerin faydalarından yararlanmak için az tüketilmesi gerekmektedir. Tüketilirken sulandırılması önemlidir. Ölçü yetişkinlerde günde 2 bardak çocuklarda da 1 bardağı geçmemelidir. Kızılcık kurusunu temin edebileceğiniz birçok yer olmasına rağmen mevsiminde kendinizin toplayıp kurutması hem sağlığınız açısından hem de bütçeniz açısından önemlidir. Kızılcık kurusu ev ortamında kolayca hazırlanabileceği için kendinizin hazırlamasında fayda vardır. Gönül rahatlığıyla hem siz hem sevdiklerinizin tüketmesi temennisiyle.

Kızılcık Kurusu Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni