Kızılcık Çeşitleri Nelerdir?
23 Temmuz 2024

Kızılcık Çeşitleri Nelerdir?

Kızılcık Çeşitleri

Kızılcık, asırlardan bu yana insan sağlığı için önemli bir bitki olarak bilinir. Tıp tarihi üzerine yapılan araştırmalara göre, ünlü tıp hekimi İbn-i Sina'nın kızılcık kullanarak hastaları iyileştirdiği anlaşılmıştır. Aynı zamanda kızılcık, sıtma ilacı olarak da yüzyıllarca kullanılmıştır. En zengin bitki örtüsünün güzelliklerinden olan kızılcık, bazı bölgelerde yöresel adıyla kiren veya ergin olarak bilinir.

Kızılcık Bitkisinin Özellikleri

Kızılcık, ince dallardan oluşan gövdesi, sarı çiçekleri ve koyu kırmızı meyveleri ile dikkat çeker. Normal bir ağaçtan daha çok çalı şeklini andırır. En erken çiçek açan bitkilerden biri olmasına rağmen, en geç meyve veren bitkilerden biridir. Mayhoş bir tadı olan kızılcık, doğal bir şifa kaynağıdır. En olgun zamanlarında özenle toplanan kızılcık meyveleri ezilerek suları çıkarılır. Ardından kaynatılarak kızılcık ekşisi elde edilir. Bu kızılcık ekşisi, rahatlatıcı özelliğinden dolayı yemeklerden sonra içilir.

Kızılcık Çeşitleri ve Kullanım Alanları

Kızılcık, meyvesi, yaprağı, ağacının kökü ve kabuğu ile tamamıyla şifalıdır. Meyvelerinden kızılcık reçeli, hoşafı ve marmelatı yapılır. Kızılcık türü, yüksekliği çok artmadıkça meyve verir ve çok su isteyen bir yapıya sahiptir. Çok yönlü bir meyve türü olan kızılcık, cilt ve diş sağlığına, hücre yenilenmesine, sindirim sistemine bağlı organların korunmasına kadar birçok fayda sağlar. Kiren meyvesi de diyabetli hastalar için çok faydalıdır. Kızılcığın en önemli özelliklerinden biri de C vitamini açısından zengin olmasıdır. Diğer besinlerde olduğu gibi etkili bir antioksidan olması, kış aylarında soğuk algınlıklarının sebep olduğu hastalıkların tedavisinde kullanılmasını sağlar. Bunun yanında melatonin ilaçlarının birçoğu kızılcıktan yapılmaktadır.

Flavonoidler

Flavonoidler, üzüm çekirdeğinde, kırmızı şarapta, yeşil çayda, elmada, soya fasulyesinde ve soğanda bulunan en önemli kızılcık çeşitlerinden biridir. Şu an bilinen 4000 çeşidi vardır. Yapısında vücut direncini artırır ve hastalıklardan koruma sağlar. İnsan vücudunda oluşan iltihaplanmayı önler. Bazı hallerde alerjik görülen vakalarda azaltıcı etkisi vardır. Özellikle kan damarlarını güçlendiren yüksek oranda antioksidanlar bulunur. Ateşli hastalıklarda ve ateş basmalarında rahatlatıcı etkiye sahiptir.

Karotinoidler

Kırmızı, turuncu ve sarı meyvelerin ve koyu yeşil sebzelerin canlı renkleri karotinoidlerden gelmektedir. Bilinen en ünlü karotinoid çeşidi olarak domateste bulunan likopendir. Ayrıca keşfedilen daha 600 çeşidi bulunmaktadır. Bunların hepsi antioksidan özelliğini taşır. Yapısında bağışıklık sistemini düzenleyici etkisi vardır. Aynı zamanda hastalıklarla savaşırlar. En önemlisi retinayı koruyarak görüş mesafesi açısından berrak olmayı sağlar. Karotinoidler, kalp hastalıklarına, prostat ve akciğer kanserini önler.

Ekstra Bilgiler

Kızılcık meyvesi, içeriğindeki yüksek C vitamini, flavonoidler ve karotinoidler sayesinde bağışıklık sistemini güçlendirir. Aynı zamanda antioksidan özellikleri ile serbest radikallere karşı koruma sağlar. Kızılcığın düzenli tüketimi, cilt sağlığını iyileştirir, yaşlanma belirtilerini azaltır ve genel sağlık durumunu destekler. Kızılcık suyu, idrar yolu enfeksiyonlarının tedavisinde de oldukça etkilidir.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

İlk soruyu siz sormak istermisiniz?

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Kızılcık Çorbası Tarifi ve Malzemeleri

Kızılcık Çorbası Tarifi ve Malzemeleri

Kızılcık Hastalığı Belirtileri ve Tedavisi

Kızılcık Hastalığı Belirtileri ve Tedavisi

Kızılcık Ağacı Türleri ve Özellikleri

Kızılcık Ağacı Türleri ve Özellikleri

Kızılcık Yetiştiriciliği

Kızılcık Yetiştiriciliği

Kızılcık Kurusu Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Kızılcık Kurusu Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?