Kızılcık Kompostosu Tarifi ve Malzemeleri
25 Temmuz 2024

Kızılcık Kompostosu Tarifi ve Malzemeleri

Kızılcık Kompostosu

Kızılcık kompostosu, bilinen ve sürekli yapılan kompostolardan biraz farklı bir çeşittir. Daha çok Akdeniz bölgesinin görüldüğü yörelerde fazlasıyla tüketilen bu komposto türü, kızılcık bitkisinin şifa deposu olması nedeniyle fazlasıyla tüketilmesi gereken bir içecektir. Kızılcık, ilkbaharda çiçek açıp sonbahara doğru olgunlaşan meyveleri ile bilinir. Ayrıca kızılcıktan kış için sirke veya turşu da hazırlanabilir. Sonbaharda taze kızılcıkları toplama imkanınız varsa toplayabilir veya pazardan alabilirsiniz. Bu kızılcıkları ayıklayıp yıkadıktan sonra buzdolabı poşetlerine koyarak derin dondurucuda muhafaza edebilirsiniz. Kışın dilediğiniz zaman derin dondurucudan çıkarıp kızılcık kompostosu, marmelat veya şurubu hazırlayabilirsiniz. Kızılcık kompostosunu daha önce hiç denemeyenler için şiddetle tavsiye ediyorum. Oldukça ferahlatıcı, lezzetli ve şifalı bir kompostodur. Ayrıca hazırlanışı da oldukça pratiktir. Eğer yapmak isteyip de istenilen lezzeti elde edememekten korkuyorsanız, sizlerle paylaşacağım kızılcık kompostosu tarifini deneyebilirsiniz. Üstelik defalarca denenmiş ve oldukça övgü almış bir lezzettir. Gönül rahatlığı ile hazırlayabilirsiniz.

Kızılcık Kompostosu İçin Gerekli Malzemeler

  • 1 kilogram kızılcık
  • 1,5 su bardağı toz şeker
  • 1,5 litre su
  • Çeyrek limon suyu
  • 1 adet kabuk tarçın
  • 4-5 adet karanfil
  • 1 dal reyhan

Kızılcık Kompostosu Nasıl Yapılır?

Öncelikle pazardan en olgunlaşmış kızılcıkları seçip alıyoruz. Aksi takdirde kompostonun buruk bir tadı olabilir. Kızılcıkların saplarını ayıklayıp güzelce yıkıyoruz. Ardından derin bir tencereye 1,5 litre su koyup, toz şekerle birlikte karıştırıyoruz. Ocağa koyup toz şeker eriyinceye kadar kaynatıyoruz. Daha sonra temizleyip yıkadığımız kızılcıkları kaynayan suyun içerisine bırakıp yaklaşık 15 dakika kaynatıyoruz.

Kızılcık kompostosu kaynama esnasında, temiz bir tülbentin veya mutfakta kullandığımız bir kesenin içerisine reyhan, karanfil, kabuk tarçını ve çeyrek limonu kabuğuyla birlikte koyup kompostonun içerisine bırakıyoruz. Bu malzemeleri hem güzel bir aroma vermesi hem de enfes bir ferahlık sağlaması için ekliyoruz. Dilerseniz siz eklemeyebilirsiniz, fakat ben eklemenizi tavsiye ediyorum. Kızılcık kompostosu 15 dakika kaynadıktan sonra ocaktan indiriyoruz. Kendi kendine oda sıcaklığında soğuyana kadar bekletip, içerisine tülbentte bıraktığımız malzemeleri çıkarıyoruz. Kompostoyu buzdolabına koyup buz gibi oluncaya kadar bekletiyoruz. Soğuyan kompostoyu dilersek bardakla suyunu içebiliriz, dilersek kaselerde taneleri ile birlikte servis yapabiliriz.

Afiyet olsun.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

İlk soruyu siz sormak istermisiniz?

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Güncel

Kızılcık Kirazı Türleri ve Özellikleri

Kızılcık Kirazı Türleri ve Özellikleri

Güncel

Kızılcık Yetiştiriciliği

Kızılcık Yetiştiriciliği